Znanost o okolišu i dizajn

Kolegij                         38011 ZNANOST O OKOLIŠU I DIZAJN

Nositelj kolegija          Doc.dr.sc. Ivana Bolanča Mirković

Vrijeme izvođenja       V. semestar,  2 + 1 + 0,  ECTS: 4 boda

Okvirni sadržaj predmeta

Globalni problemi okoliša. Zakonodavstvo zaštite okoliša. Strategija i standardi zaštite okoliša. Čiste tehnologije, održivi razvoj. Provođenje managementa zaštite okoliša. Ekologija vizualnih komunikacija. Uloga dizajnera u podizanju svijesti o zaštiti okoliša. Propagandni dizajn, potrošačko društvo, okoliš. Pristup dizajnu na ekološko prihvatljiv način.

Razvijanje općih i specifičnih kompetencija

Kroz sadržaje kolegija studenti se upoznaju s bitnim ekološkim problemima uključujući korištenje resursa, energije, izradu proizvoda i zbrinjavanje iskorištenog proizvoda.

Navode se i pojašnjavaju principi održivog razvoja u odnosu na dizajn proizvoda i proizvodnju.

Pojašnjava se etika zaštite okoliša i ciljevi. Navode se strateške smjernice u relaciji: propagandni dizajn, potrošačko društvo, kvaliteta okoliša.

Na kraju se pojašnjavaju koraci za pristup dizajnu na ekološki prihvatljiv način.

Oblici i provođenja nastave i način provjere znanja

Osim predavanja, predočene teme nadopunjuju se i proširujukroz aktivnost i sudjelvoanje studenata putem seminarskih radova. Student samostalno ili u suradnji s nastavnikom priprema studentski rad.

Popis literature potrebne za studij

Z. Bolanča, Grafički dizajn i čimbenici okoliša (u pripremi)

E.G. Eyring, Greben Products by Design: Choice for a Cleaner Environment, DIANE Publishing Co; 1999